
„ОКОЛЕН СВЯТ, МАТЕМАТИКА, КОНСТРУИРАНЕ В ЗАБАВНИ ИГРИ И УЧЕНЕ ЧРЕЗ ПРАВЕНЕ“ ИНОВАТИВЕН ПРОЕКТ
Иновативен проект „Околен свят, математика, конструиране в забавни игри и учене чрез правене“ е продължение на иновативен проект „STEAM – лаборатория за малки изследователи“, по който екипът на детската градина работи през учебна 2020/2021 година и осигури образователна среда, чрез която разчупи рамките на традиционните форми на обучение в предучилищното образование и въвлече децата в дейности, в които водещ е използването на образователния модел STEAM. Проектът „Околен свят, математика, конструиране в забавни игри и учене чрез правене“ цели създаване на условия за развитие на творческия и познавателен потенциал на всяко дете чрез осигуряване на допълнителни развиващи педагогически дейности по образователните направления Околен свят, Математика, Конструиране и технологии и надгражда предвидените в държавния образователен стандарт за предучилищното образование очаквани резултати. Проектът планира изграждане на голямо образователно пространство, в което детето е водещ участник, прилагайки своя познавателен и социален опит, проявявайки последователност, критичност и решителност в действията си, способност да анализира, моделира, да обобщава, да създава модели по схема и собствен замисъл. Дейностите изграждат интерактивна и подкрепяща среда, която осигурява плавна адаптация на малкото дете в детската градина и готовност за училище за децата, които подлежат на задължително предучилищно образование.
- ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ НА ИНОВАТИВНИЯ ПРОЕКТ, ЦЕЛЕВА ГРУПА, ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ.
ЦЕЛ: Създаване на развиваща се образователна среда в детската градина чрез интегриране на съдържанието на трите образователни модула и целенасочено прилагане на образователния модел STEAM, учене на открито и учене чрез правене в процеса на взаимодействие с децата за надграждане на знания, умения и отношения, включени като очакван резултат от предучилищното образование.
ЗАДАЧИ:
- Изграждане на предметно пространство в детската градина, което подкрепя развитието на детето чрез усвояване на познавателни, социални и емоционални умения необходими за ученето през целия живот.
- Формиране и обогатяване на представите на детето за заобикалящия го свят чрез включване в експериментална дейност и стимулиране на интерес към учене на открито и учене чрез правене.
- Насърчаване интереса на децата към математическите и техническите науки, развитие на умения за получаване, обработване и практическо използване на получената информация за постигане на краен резултат в дейността.
- Формиране на умения за интегриране на знания, умения и отношения от трите образователни модула в други дейности и тяхното прилагане в практически ситуации.
- Осигуряване на допълнителни дейности, които да пораждат чувство на радост и удовлетвореност от участието в тях, насърчаване на активна творческа дейност и личностно развитие.
- Приобщаване на родителската общност към дейностите, споделеност и оказване на подкрепа на децата в тяхното развитие и израстване в детската градина.
- Обобщаване и разпространяване на добрите практики при реализиране на проекта сред педагогическата колегия и родителите в общността чрез организиране на отворени врати, работни срещи на общинско ниво, публикации, онлайн срещи.
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРОЕКТА: една учебна година.
ЦЕЛЕВА ГРУПА: всички деца / 6 възрастови групи/ от детската градина, родителите, учителите по групи.
- ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
- В детската градина е създадена действена предметно – пространствена среда, в която се реализират трите образователно модула и успешно се прилагат образователния модел STEAM, учене чрез правене и учене на открито:
- Образователен модул „Математическо развитие“: математиката се превръща в забавна игра, която насърчава децата да формират и развиват своите представи за свойствата и отношенията в заобикалящия ги свят – форма, цвят, размер, материал, количество, числа, част и цяло, пространство и време, движение и покой, причина и следствие. Децата се запознават и играят древната китайска логическа игра Танграм, чрез която развиват умението да получават образи от дадена геометрична фигура и да композират геометрични фигури по образец. Те придобиват знания и умения за визуално и физическо представяне на връзката между стойностите на числата, практически разбират понятия баланс, тежест, измерване. С помощта на Пръчиците на Кюизинер децата имат онагледена представа за число и количество, чрез тях те разбират, че различни аритметични комбинации могат да доведат до един и същи резултат. Сформирани са умения за следване на модел, подреждане на пирамиди и кубове, развиват граматически правилна реч чрез онагледяване на изречения. Децата сами създават обемни геометрични форми и модели, планират и конструират, имат умения за разрешаване на проблеми. С желание комбинират различни форми и цветове, могат да ги разположат правилно в пространството.
- Образователен модул „Експериментиране в живата и неживата природа“: с помощта на дейностите, които се организират, изнесеното обучение на открито, опитите, които се правят, наблюденията в природната среда паметта на децата се развива. Те анализират, синтезират, сравняват, класифицират, обобщават. Децата разбират взаимоотношенията в природата, нейното единство и се формира екологично възпитание и отношение към средата, в която живеят. Те умело ползват лупа, за да наблюдават. Познават физични явления, причините, които са довели до тях и резултатите от тяхното въздействие върху живата природа. Формирани са умения да търсят и комбинират различни материали от живата и неживата природа, за да изработват творчески продукти чрез тяхното съчетание.
- Образователен модул „Конструиране“: в процеса на игра с комплектите от серията „Legoeducation” децата умеят да действат по свой вътрешен план, съобразявайки се с другите партньори, ориентират се в системата от човешки взаимоотношения, обогатяват се представите за различните възможности за изработване на модел по схема или собствен замисъл. С помощта на комплекта Creative LEGO децата развиват фина моторика, провокирани са да измислят. Престоя за децата от първа възрастова група в детската градина е забавен, адаптацията от семейна в друга среда е плавна и безболезнена. Комплекта се съчетава успешно с вече познатият на екипа „Построй ми “емоции” и позволява на децата да се ориентират в разнообразието от човешки емоции и взаимоотношения. Те конструира по образец, ориентира се в схема, осъзнава модел, проектира дейността си. Образователният комплект My XL World by LEGO® Education помага на децата от по-големите възрастови групи да развиват вече придобити социални умения чрез ролеви игри съчетани със забавно конструиране. Те работят в екип и осъзнават значението и смисъла на роля и отговорност.
- Децата са включени в различни практически и експериментални ситуации. Развиват се емоционалните и социалните взаимоотношения между тях. Проявяват инициатива и самостоятелност в реализирането на трите модула.
- Децата изпитват удоволствие от организирането на дейности на открито. Те са физически активни в открита среда, мотивирани за участие в различни дейности. Осъзнават, че в открита среда, извън стените на сградата ученето е забавно, интересно, доставящо радост и позитивни преживявания.
- Дворът на детската градина е място за организиране на дейности за децата свързани с тяхното физическо, познавателно, емоционално, социално и езиково развитие. Обособени са мобилни места за практически и игрови дейности.
- Организират се активни взаимодействие между деца и възрастни, партньорства с родителите. Създадена е позитивна родителска общност в детската градина. Интересът към съвместни дейности е увеличен. Родителите са съпричастни към живота на детето в детската градина, споделят общи инециативи.
- Децата са включени в допълнителни форми на педагогическото взаимодействие ориентирани към STEAM науките.
- Педагогическият опит се обобщава и се изготвят презентации, видеа, записи, които се споделят с колегията в региона чрез средствата на ИКТ и отворени врати. Организират се работна среща на ниво Община за споделяне на опит и идеите на модула от националната програма. Проучва се опита от успешни практики и се внедрява в пряката работа с децата. Повишава се педагогическата квалификация. Анализират се резултатите и се търсят различни източници за осъвременяване на средата за подкрепа развитието на детската личност.