Иновативен проект "STEAM – лаборатория за малки изследователи“
Иновативен проект "STEAM – лаборатория за малки изследователи“
Иновативният проект „STEAM – лаборатория за малки изследователи“ обединява усилията и стремежа на педагогическия екип за надграждане на предвидените в държавния образователен стандарт за предучилищното образование очаквани резултати и реализирането на дейности, планирани като ефективни за познавателното, езиковото, социалното, двигателно и емоционалното развитие на децата. В основата на иновативния проект е концепцията за образователния модел STEAM, който включва интердисциплинарен и приложен подход като интегрира пет области в един образователен процес. Петте области се съдържат в името на образователния модел STEAM - наука, технология, инженерство, математика, изкуство.Иновативният проект, приложен в детската градина, се реализира чрез три образователни модула, които целят осигуряване на образователна среда, в която детето е активен участник и има възможност да експериментира, изследва, да развива мисленето, наблюдателността, концентрация на вниманието, сръчността, въображението, да формира позитивно отношение към техниката и технологиите и нагласи за участие в екипни форми на работа.
1. Образователен модул „Дидактическа система на Фрьобел“ се основава на педагогическите възгледи на известния немски учен Фридрих Фрьобел.
2. Модул „Легообразование“ цели интелектуално и творческо развитие на децата чрез използване на комплекти, включени в серията LEGO Education.
3. Образователен модул „Роботика“ цели развитие на логиката и алгоритмичното мислене; полагане на основите в програмирането; развитие на способностите за планиране и моделиране; обработка на данни; способност на бързо решаване на проблеми; овладяване на способността за подчертаване, схематизиране, типизиране; познаване и способност за използване на универсални знакови системи (символи).
ЦЕЛ: Апробиране на образователния модел STEAM за надграждане на предвидените в държавния образователен стандарт за предучилищното образование очаквани резултати и постигане на образователна среда, която гарантира физическо и психологическо благополучие на детето от детската градина.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
1.За организиране на предметно-пространствената среда се подобряват материалните условия в детската група, които обезпечават прилагането на образователния модел STEAM и подкрепят реализирането на трите модула.
2.Прилагане на образователния модел STEAM дава на децата IT подготовка и полага основи на базираното обучение, по естествен начин стимулира интереса към математиката, науката, конструирането, програмирането. Формира умения за работа в екип.
3.Развиват се интелектуалните способности на децата в процеса на познавателна дейност. Те са включени в различни практически и експериментални ситуации, умеят да работят в група и екип.
4.Родителите са партньори на екипа в детската градина. Те активно участват в предложените им дейности, поражда се взаимно доверие. Детската градина е център за осигуряване на позитивна среда за деца и родители.
5. Повишаване на квалификацията и мотивацията на педагогическите специалисти по отношения на прилагане на модели на организиране на иновативна среда за децата.
„STEAM – лаборатория за малки изследователи“ е одобрен и класиран от МОН. С него екипът на ДГ 8 "Бодра смяна", град Добрич кандидатства по НП "Успяваме заедно", Модул "Иновативна детска градина"
Споделете
~~~~
🍪 За да направим използването на този уебсайт по-лесно и удобно, използваме "Бисквитки" (Cookies).Научете повече